Administration

PositionName & Email
PrincipalHood, Myra
Assistant Principal (A-K)Glassford, Scott
Assistant Principal (L-Z)Kaine, Dianne
Assistant Principal (IPP & ESL)Mann, Helen

Teaching Staff

Student Services

Position Name & Email
Learning Leader, Coordinator Marchak, Karen
Student Advisor (A - K) Jackson, Lesley-Anne
Student Advisor (L - Z) Anderson, Omnia
International Coordinator
McGilvary, Amy
ELL Advisor Zhu, Liping
Career Practitioner Lund, Heidi
Off-Campus Education Coordinator Dimitrijevic-Dawe, Suzana
Learning Support Blackwell, Swad
Learning Support Falkenberg, Kim

CALM

Position Name & Email

 Cesselli, Robert

Graham, Darrol

Landers, Sherry

Career & Technology

Position Name & Email 
Learning Leader - CTS, Business Olynyk, Ryan
Learning Leader - Culinary Arts Champ, Rob
Computer Science Cheng, Carson
Construction Eady, Dave
Graphic Design and Pre Architecture Flaherty, Robyn
Business Guglielmo, Nick
EMTV and Film + Broadcasting McDermott, Brendan

English

Position Name & Email
Learning Leader Stewart, Barb

Albers, Heather

Cochran, Peter

Crossland, Genevieve

Garner, Duncan

Gardner, Gareth

Giese, Ashley

Schultz, Therese

Squires, Brad

English Language Learners (ELL)

Position Name & Email

Dahlseide Young, Vicki

Perrotta, Diana

Zhu, Liping

Fine & Performing Arts

Position Name & Email
Learning Leader Dimitrijevic-Dawe, Suzana
Band Cesselli, Robert
Dance Devetzis, Christina
Fine Arts Goudreau, Trevor
Fine Arts Fudge, Erin
Drama and Fine Arts McNeil, Jodie

Math

Position Name & Email
Learning Leader Eric Freeman

Betteridge, Nicole

Despins, Monique

El-Hendi, Farah

Jenner, Kelly

Leung, Mei Yuk

Madill, Brett

Malmstrom, Tereza

McManus, Mike

Quach, Julie

Seder, Ashley

Slanisky, Jenny

Steele, Mark

Tsui, Mabel

Physical Education

Position Name & Email
Learning Leader - PE Klimushko, Richard
Learning Leader - Athletics Vujinovic, Jovan

Beaudry, Jon
Blondin, Mike

Bridges, Diandra

Rondeau, Jeff

Stevenson, Jenny

Paced Learning Program (PLP)

Position Name & Email


Bajwa, Mickey
Ed Assistant Ayton, Melissa
Ed Assistant Cheek, Kathleen

Science

Position Name & Email
Learning Leader Davidson, Chris
Advanced Placement Coordinator (Acting) Rubin, James


Au, Peggy

Castelino, Meghan

Devetzis, Christina
Kwan, Janice

Lam-Szalay, Hester

McIvor, Francesca

McMillan, Samantha

Mossman, Jodi

Tait, Deb

Tam, Ricky

Tse, Sharon

Venter, Erika

Wang, Selena

Wehlage, Kevin

 Zimmerman, Eric

Second Languages

Position Name & Email
Learning Leader - Second Languages, French Jordon, Caroline
Spanish Alvarenga, Jose
Italian
Pengue, Marco
Spanish, French, Latin Mageau, Lorraine
Chinese  Zhu, Liping

Social Studies

Position Name & Email
Learning Leader Davidson, Nikki

Esterhuizen, Alix

Gibson, Anna

Gowan, Vanessa

Kennerd, Forrest

Knowles, Cameron

Marinelli, Lea

Perotta, Diana

Pexman, David

Schofield, Simon

Thompson, Joe

Health Recreation & Human Services

Position Name & Email
Learning Leader - HRH, Sports Medicine Bymoen, Wayde
Mentorship Dimitrijevic-Dawe, Suzana
Outdoor Pursuits and Sports Performance  Eskerod, Matt
Yoga Falkenberg, Kim
Sports Performance
Pengue, Marco
Female Sports Performance Stevenson, Jenny

Website Administration and Communication

PositionName & Email
Learning LeaderMcDermott, Brendan


Support Staff

PositionName & Email
Business ManagerAdams, Alana
Technical SupportBelayneh, Thomas
Cooking InstructorDemuth, Robert
SIS Assistant
Djordjevic, Rose
Ed Assistant - Exam CentreGoodsir, Elwyn
Science TechnologistMichiel, Theresa
Admin SecretaryO'How Karen
Cooking Instructor
Roberts, Gillian
Baking Instructor
Scollo, Adolpho
SIS Assistant
Watson, Trenna
Library Assistant
Wong, Angelina


Facility Operators & Cleaners

PositionName & Email
Head Facility OperatorGrant, Harvey
Facility OperatorZeng, Ernest

Our Staff

Administration

PositionName & Email
PrincipalHood, Myra
Assistant Principal (A-K)Glassford, Scott
Assistant Principal (L-Z)Kaine, Dianne
Assistant Principal (IPP & ESL)Mann, Helen

Teaching Staff

Student Services

Position Name & Email
Learning Leader, Coordinator Marchak, Karen
Student Advisor (A - K) Jackson, Lesley-Anne
Student Advisor (L - Z) Anderson, Omnia
International Coordinator
McGilvary, Amy
ELL Advisor Zhu, Liping
Career Practitioner Lund, Heidi
Off-Campus Education Coordinator Dimitrijevic-Dawe, Suzana
Learning Support Blackwell, Swad
Learning Support Falkenberg, Kim

CALM

Position Name & Email

 Cesselli, Robert

Graham, Darrol

Landers, Sherry

Career & Technology

Position Name & Email 
Learning Leader - CTS, Business Olynyk, Ryan
Learning Leader - Culinary Arts Champ, Rob
Computer Science Cheng, Carson
Construction Eady, Dave
Graphic Design and Pre Architecture Flaherty, Robyn
Business Guglielmo, Nick
EMTV and Film + Broadcasting McDermott, Brendan

English

Position Name & Email
Learning Leader Stewart, Barb

Albers, Heather

Cochran, Peter

Crossland, Genevieve

Garner, Duncan

Gardner, Gareth

Giese, Ashley

Schultz, Therese

Squires, Brad

English Language Learners (ELL)

Position Name & Email

Dahlseide Young, Vicki

Perrotta, Diana

Zhu, Liping

Fine & Performing Arts

Position Name & Email
Learning Leader Dimitrijevic-Dawe, Suzana
Band Cesselli, Robert
Dance Devetzis, Christina
Fine Arts Goudreau, Trevor
Fine Arts Fudge, Erin
Drama and Fine Arts McNeil, Jodie

Math

Position Name & Email
Learning Leader Eric Freeman

Betteridge, Nicole

Despins, Monique

El-Hendi, Farah

Jenner, Kelly

Leung, Mei Yuk

Madill, Brett

Malmstrom, Tereza

McManus, Mike

Quach, Julie

Seder, Ashley

Slanisky, Jenny

Steele, Mark

Tsui, Mabel

Physical Education

Position Name & Email
Learning Leader - PE Klimushko, Richard
Learning Leader - Athletics Vujinovic, Jovan

Beaudry, Jon
Blondin, Mike

Bridges, Diandra

Rondeau, Jeff

Stevenson, Jenny

Paced Learning Program (PLP)

Position Name & Email


Bajwa, Mickey
Ed Assistant Ayton, Melissa
Ed Assistant Cheek, Kathleen

Science

Position Name & Email
Learning Leader Davidson, Chris
Advanced Placement Coordinator (Acting) Rubin, James


Au, Peggy

Castelino, Meghan

Devetzis, Christina
Kwan, Janice

Lam-Szalay, Hester

McIvor, Francesca

McMillan, Samantha

Mossman, Jodi

Tait, Deb

Tam, Ricky

Tse, Sharon

Venter, Erika

Wang, Selena

Wehlage, Kevin

 Zimmerman, Eric

Second Languages

Position Name & Email
Learning Leader - Second Languages, French Jordon, Caroline
Spanish Alvarenga, Jose
Italian
Pengue, Marco
Spanish, French, Latin Mageau, Lorraine
Chinese  Zhu, Liping

Social Studies

Position Name & Email
Learning Leader Davidson, Nikki

Esterhuizen, Alix

Gibson, Anna

Gowan, Vanessa

Kennerd, Forrest

Knowles, Cameron

Marinelli, Lea

Perotta, Diana

Pexman, David

Schofield, Simon

Thompson, Joe

Health Recreation & Human Services

Position Name & Email
Learning Leader - HRH, Sports Medicine Bymoen, Wayde
Mentorship Dimitrijevic-Dawe, Suzana
Outdoor Pursuits and Sports Performance  Eskerod, Matt
Yoga Falkenberg, Kim
Sports Performance
Pengue, Marco
Female Sports Performance Stevenson, Jenny

Website Administration and Communication

PositionName & Email
Learning LeaderMcDermott, Brendan


Support Staff

PositionName & Email
Business ManagerAdams, Alana
Technical SupportBelayneh, Thomas
Cooking InstructorDemuth, Robert
SIS Assistant
Djordjevic, Rose
Ed Assistant - Exam CentreGoodsir, Elwyn
Science TechnologistMichiel, Theresa
Admin SecretaryO'How Karen
Cooking Instructor
Roberts, Gillian
Baking Instructor
Scollo, Adolpho
SIS Assistant
Watson, Trenna
Library Assistant
Wong, Angelina


Facility Operators & Cleaners

PositionName & Email
Head Facility OperatorGrant, Harvey
Facility OperatorZeng, Ernest

Last modified on

RT @UsihChristopher: Proud of this significant work on assessment and reporting at the CBE. Parents/Guardians can expect greater clarity on K-9 reporting going forward. Thanks to #WeAreCBE teachers and system leaders for their commitment to student success! https://t.co/iHUk905cjj

CBE Night with the Hitmen is coming up on Friday, Jan. 31. Use the code FUEL and $5 from every CBE ticket sold helps students receive nutritious breakfasts through Fuel for School https://t.co/cdfCwXAKbn #WeAreCBE https://t.co/c8Ij6LJnVa

RT @ABSchoolBoards: The nomination deadline for the Honouring Spirit: Indigenous Student Awards is Feb. 1, 2020! Sponsored by ASBA, and co-hosted by the Ministry of Indigenous Relations @Richard4Alberta and @AlbertaEd. Nominate an exceptional student today! https://t.co/KW6dYbX55Z #ABed https://t.co/6449VDYozZ

Join us for the Board of Trustees public meeting today at noon at the Ed Centre or stream the meeting online https://t.co/ISGJKlRlO8 #yycbe #WeAreCBE https://t.co/lt9316naxW

Kindergarten registration starts on Monday, Jan 20. New age requirements for this year: Children can register to start kindergarten in the fall of 2020 if they turn 5 years old on or before Dec. 31, 2020 https://t.co/HucOTdtDMG #yycbe #WeAreCBE https://t.co/mw8nSFEJJN