Winter

Alpine Skiing 

  • Trevor Philp (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)
  • Erik Read (PyeongChang 2018)
  • Shona Rubens (Vancouver 2010 and Turin 2006)
  • Brad Spence (Sochi 2014 and Vancouver 2010)
  • Trevor White (Vancouver 2010)

Biathlon

  • Christian Gow (PyeongChang 2018)
  • Scott Gow (PyeongChang 2018)

Bobsled 

  • Kailie Humphries (PyeongChang 2018, Sochi 2014 and Vancouver 2010)

Freestyle Skiing 

  • Noah Bowman (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)
  • Deidra Deonne (Turin 2006 and Salt Lake City 2002)
  • Kyle Nissen (Vancouver 2010 and Turin 2006)
  • Warren Shouldice (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Luge  

  • Brooke Apshkrum (PyeongChang 2018)
  • Ian Cockerline (Vancouver 2010 and Turin 2006) 
  • Sam Edney (PyeongChang 2018, Sochi 2014, Vancouver 2010 and Turin 2006)  
  • John Fennell (Sochi 2014)
  • Alex Gough (PyeongChang 2018, Sochi 2014, Vancouver 2010 and Turin 2006) 
  • Mitchel Malyk (PyeongChang 2018 and Sochi 2014) 
  • Kimberley McRae (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)
  • Meaghan Simister (Vancouver 2010 and Turin 2006)
  • Justin Snith (PyeongChang 2018, Sochi 2014 and Vancouver 2010)
  • Tristan Walker (PyeongChang 2018, Sochi 2014 and Vancouver 2010) 

Nordic Combined

  • Jason Myslicki (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Skeleton 

  • Sarah Reid (Sochi 2014)

Ski Cross

  • Brady Leman (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)
  • Dani Poleschuk (Vancouver 2010)

Ski Jumping

  • Greg Baxter (Turin 2006)
  • Mackenzie Boyd-Clowes (PyeongChang 2018, Sochi 2014 and Vancouver 2010) 
  • Graeme Gorham (Turin 2006)
  • Eric Mitchell (Vancouver 2010)
  • Trevor Morrice (Sochi 2014 and Vancouver 2010) 
  • Stefan Read (Vancouver 2010 and Turin 2006)
  • Matthew Rowley (Sochi 2014)
  • Atsuko Tanaka (Sochi 2014)

Snowboard

  • Shawn Fair (PyeongChang 2018- alternate) 
  • Brooke Voigt (PyeongChang 2018)
  • Kimi Zakreski (Vancouver 2010)

Speed Skating 

  • Jordan Belchos (PyeongChang 2018)
  • Alexandra Ianculescu (PyeongChang 2018)
  • Kaylin Irvine - (PyeongChang 2018 and Sochi 2014) 
  • Kaylin Irvine - (PyeongChang 2018 and Sochi 2014) 
  • Gilmore Junio - (PyeongChang 2018 and Sochi 2014) 
  • Cindy Overland (Salt Lake City 2002 and Nagano 1998) 
  • Brianne Tutt - (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)

Women's Hockey

  • Jennifer Botterill (Vancouver 2010, Turin 2006, Salt Lake City 2002 and Nagano 1998)
  • Jocelyn Larocque (PyeongChang 2018)
  • Carla MacLeod (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Summer

Gymnastics

  • Madison Copiak (Rio 2016-alternate)
  • Kyle Shewfelt (Bejing 2008, Athens 2004 and Sydney 2000)
  • Kylie Stone (Athens 2004)
  • Adam Wong (Bejing 2008 and Athens 2004)

Swimming

  • Joel Greenshields (Bejing 2008)
  • Jillian Tyler (London 2012 and Bejing 2008)

Para-Triathlon

  • Stefan Daniel (Rio 2016)

Our Olympians & Paralympians

Winter

Alpine Skiing 

  • Trevor Philp (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)
  • Erik Read (PyeongChang 2018)
  • Shona Rubens (Vancouver 2010 and Turin 2006)
  • Brad Spence (Sochi 2014 and Vancouver 2010)
  • Trevor White (Vancouver 2010)

Biathlon

  • Christian Gow (PyeongChang 2018)
  • Scott Gow (PyeongChang 2018)

Bobsled 

  • Kailie Humphries (PyeongChang 2018, Sochi 2014 and Vancouver 2010)

Freestyle Skiing 

  • Noah Bowman (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)
  • Deidra Deonne (Turin 2006 and Salt Lake City 2002)
  • Kyle Nissen (Vancouver 2010 and Turin 2006)
  • Warren Shouldice (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Luge  

  • Brooke Apshkrum (PyeongChang 2018)
  • Ian Cockerline (Vancouver 2010 and Turin 2006) 
  • Sam Edney (PyeongChang 2018, Sochi 2014, Vancouver 2010 and Turin 2006)  
  • John Fennell (Sochi 2014)
  • Alex Gough (PyeongChang 2018, Sochi 2014, Vancouver 2010 and Turin 2006) 
  • Mitchel Malyk (PyeongChang 2018 and Sochi 2014) 
  • Kimberley McRae (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)
  • Meaghan Simister (Vancouver 2010 and Turin 2006)
  • Justin Snith (PyeongChang 2018, Sochi 2014 and Vancouver 2010)
  • Tristan Walker (PyeongChang 2018, Sochi 2014 and Vancouver 2010) 

Nordic Combined

  • Jason Myslicki (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Skeleton 

  • Sarah Reid (Sochi 2014)

Ski Cross

  • Brady Leman (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)
  • Dani Poleschuk (Vancouver 2010)

Ski Jumping

  • Greg Baxter (Turin 2006)
  • Mackenzie Boyd-Clowes (PyeongChang 2018, Sochi 2014 and Vancouver 2010) 
  • Graeme Gorham (Turin 2006)
  • Eric Mitchell (Vancouver 2010)
  • Trevor Morrice (Sochi 2014 and Vancouver 2010) 
  • Stefan Read (Vancouver 2010 and Turin 2006)
  • Matthew Rowley (Sochi 2014)
  • Atsuko Tanaka (Sochi 2014)

Snowboard

  • Shawn Fair (PyeongChang 2018- alternate) 
  • Brooke Voigt (PyeongChang 2018)
  • Kimi Zakreski (Vancouver 2010)

Speed Skating 

  • Jordan Belchos (PyeongChang 2018)
  • Alexandra Ianculescu (PyeongChang 2018)
  • Kaylin Irvine - (PyeongChang 2018 and Sochi 2014) 
  • Kaylin Irvine - (PyeongChang 2018 and Sochi 2014) 
  • Gilmore Junio - (PyeongChang 2018 and Sochi 2014) 
  • Cindy Overland (Salt Lake City 2002 and Nagano 1998) 
  • Brianne Tutt - (PyeongChang 2018 and Sochi 2014)

Women's Hockey

  • Jennifer Botterill (Vancouver 2010, Turin 2006, Salt Lake City 2002 and Nagano 1998)
  • Jocelyn Larocque (PyeongChang 2018)
  • Carla MacLeod (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Summer

Gymnastics

  • Madison Copiak (Rio 2016-alternate)
  • Kyle Shewfelt (Bejing 2008, Athens 2004 and Sydney 2000)
  • Kylie Stone (Athens 2004)
  • Adam Wong (Bejing 2008 and Athens 2004)

Swimming

  • Joel Greenshields (Bejing 2008)
  • Jillian Tyler (London 2012 and Bejing 2008)

Para-Triathlon

  • Stefan Daniel (Rio 2016)
Last modified on

RT @mustardseedyyc: Today @CrescentCowboys student Alex and his friends came by The Mustard Seed with bags full of @McDonaldsCanada sandwiches to hand out to those experiencing homelessness! Why did he do this? Because it's his birthday and he wanted to give back. Thank you Alex! @Crackmacs https://t.co/rWYZq2qKyW

RT @skillsalberta: We had a contest for students to design our 2020 Cardboard Boat Race medal - and here is the winning design from an Ernest Manning High School student! @yyCBEdu #yycbe #ABisSkilled https://t.co/O6IpOv4VQm

RT @UsihChristopher: Proud of this significant work on assessment and reporting at the CBE. Parents/Guardians can expect greater clarity on K-9 reporting going forward. Thanks to #WeAreCBE teachers and system leaders for their commitment to student success! https://t.co/iHUk905cjj

CBE Night with the Hitmen is coming up on Friday, Jan. 31. Use the code FUEL and $5 from every CBE ticket sold helps students receive nutritious breakfasts through Fuel for School https://t.co/cdfCwXAKbn #WeAreCBE https://t.co/c8Ij6LJnVa

RT @ABSchoolBoards: The nomination deadline for the Honouring Spirit: Indigenous Student Awards is Feb. 1, 2020! Sponsored by ASBA, and co-hosted by the Ministry of Indigenous Relations @Richard4Alberta and @AlbertaEd. Nominate an exceptional student today! https://t.co/KW6dYbX55Z #ABed https://t.co/6449VDYozZ